Olaf Scholz kifakadt a késes támadás után: Elegem van!

2025. január 23. 06:38

A német politikai vezetők élesen reagáltak a támadásra, amelyben egy 41 éves férfi és egy kétéves gyermek is életét vesztette.

2025. január 23. 06:38
World Economic Forum kicks off Davos Summit focusing on US policies, trade, climate change

A német politikai élet vezetői sorra szólalnak meg a bajorországi Aschaffenburgban történt tragédia után, amely során egy 28 éves afgán férfi – akinek menedékkérelmét korábban elutasították – rátámadt egy bölcsődei csoportra. A támadás következtében egy 41 éves férfi és egy kétéves gyermek életét vesztette, további két ember pedig súlyosan megsérült. A támadót a rendőrség rövid időn belül elfogta – írta meg a Bild.

Scholz: „Elegem van”

A támadás után Olaf Scholz kancellár közösségi oldalán egyértelműen terrorcselekménynek nevezte az esetet: „Felfoghatatlan terrorcselekményről van szó Aschaffenburgban: a halottak között van egy kisgyermek is. Együttérzésünk az áldozatok családjai felé.”

Nem sokkal később egy újabb bejegyzést tett közzé az X-en, amelyben a Németországban elkövetett erőszakos bűncselekményekre reagált:

Elegem van abból, hogy néhány hetente ilyen erőszakos cselekmények történnek az országunkban. Olyan elkövetők által, akik valójában azért jöttek hozzánk, hogy itt védelmet találjanak. A hamis tolerancia teljesen helytelen. A hatóságoknak teljes erőbedobással azon kell dolgozniuk, hogy kiderítsék, egyáltalán miért tartózkodott a támadó Németországban. A megállapításokat pedig azonnali következményeknek kell követniük, nem elég csak beszélni.”

A CDU és a CSU határozott lépéseket követel

Stefan Heck, a CDU szövetségi képviselője egyetértett a kancellár szavaival, és kijelentette: „A bűnözőket vissza kell toloncolnunk Afganisztánba. Most már nem lehet kifogás. Betelt a pohár.” Andrea Lindholz, a CSU parlamenti frakciójának alelnöke szerint „az illegális migráció megállítása kell hogy a következő szövetségi kormány legsürgetőbb feladata legyen”, ugyanis az mára „óriási biztonsági problémává vált.”

Julia Klöckner, a CDU képviselője szintén elítélte az esetet, és így fogalmazott: „Ezek az emberek azt mondják, hogy az erőszak elől menekülnek, közben ők maguk viszik az erőszakot egy olyan országba, amelyik segít nekik.”

A CDU elnöke, Friedrich Merz szerint az eset világos politikai válaszokat igényel. Reményét fejezte ki, hogy a sérültek felépülnek, és hogy a támadásnak nem lesznek további áldozatai.

Robert Habeck gazdasági miniszter Davosban, a Világgazdasági Fórum helyszínén nyilatkozott a sajtónak:

Amit olvasok, azt aligha lehet felülmúlni brutalitás és perverzitás tekintetében. A világ minden erejét kívánom mindazoknak, akik egy ilyen őrült cselekményben elvesztették a szeretteiket. Fontos tisztázni a bűncselekmény hátterét, hogy milyen elkövetőről van szó, és voltak-e figyelmeztető jelek.”

Nancy Faeser belügyminiszter is megszólalt az ügyben, bár a támadás hátteréről egyelőre nem nyilatkozott. „A gondolataim és legmélyebb részvétem a meggyilkolt gyermek szüleivel vannak. Őszinte részvétem annak a férfinak a családjának is, aki a brutális tett következtében életét vesztette. Teljes szívemből kívánom, hogy a súlyosan sérültek felépüljenek.”

A bajor miniszterelnök, Markus Söder úgy fogalmazott, hogy „ez a nap egész Bajorország számára szörnyű nap” és „ennek az elképzelhetetlen tettnek a körülményeit teljes mértékben tisztázni kell.”

Egy gyáva és aljas tett áldozatait gyászoljuk. Gyászoljuk egy ártatlan kisgyermek elvesztését, aki halálos sérülést szenvedett. Gyászoljuk egy segítő elvesztését, aki a saját életével fizetett bátorságáért

– mondta Söder, utalva arra, hogy a 41 éves áldozat nem a bölcsődei csoport tagja volt, hanem épp arra járt, és amikor észlelte a támadást, a gyermekek védelmére kelt, mire őt is leszúrta az afgán férfi.

Az AfD társelnöke, Tino Chrupalla szerint az aschaffenburgi támadás után a menedékjog rendszerét is alapvetően át kellene gondolni. „Az aschaffenburgi késes gyilkosságnak a menedékjog megváltoztatásához kell vezetnie. A veszélyes menedékkérőket ki kell toloncolni. Fenn akarjuk tartani a diplomáciai kapcsolatokat Afganisztánnal. A veszélyes parkokat meg kell tisztítani a bűnözőktől, és újra hozzáférhetővé kell tenni a gyermekek és családok számára. Őszinte részvétünk a hozzátartozóknak” – tette hozzá a politikus.

Nyitókép: HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu via AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 100 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dekoninck-2
2025. január 23. 18:14
Ejegem van, ejegem van, a kés nem játékszej, ha nem vigyázunk, még megvágunk vajakit- mondta Maflolaf, és toppadott a lábával.
2025. január 23. 17:21 Szerkesztve
Ez kizárt sajnos, mert a hatoságra érdekes modon vonatkoznak a német alkotmány paragrafusai a migránsokra meg nem. Azaz megoldathatatlan a feladat. 💩🙈💩👹👹⛔️⛔️⛔️
ti-bor-ok
2025. január 23. 12:44
Hol vannak a bevándorló párti ballibsi szivárványszínű tangás buzeránsok? Miért nem védik meg ettől a fasiszta, Hitler jugent maradványtól az ártatlan, szabályos körülmények között Németországba letelepedő munkavállalókat (agysebészek, atomfizikusok, szívspecialisták, űrkutatók, stb) ? Remélem mindenki emlékszik arra, ha egy jobboldali negatívan nyilatkozott egy "migráncsról" az azonnal fasisztaának lett megbélyegezve. Akkora nagy migránspárti Scholz most micsoda? Nyilatkozzatok buzeráns ballibsi "kocsogok"! Vagy még nincs rá engedély?
niof78
2025. január 23. 11:53
10 éve erről pofázunk, hahó!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!